آخرین مطالب

سوله یو بی ام یا تیر ورقی؟

اولین سوالی که شاید برایتان پیش بیاد این است که کدام نوع سوله بهتر هست!

هر کدوم چه ویژگی هایی داره! تفاوت اونها در چیه؟
اصلا کدام یک از اینها گزینه بهتری برای انتخابه؟


در ابتدا باید بگیم که سوله تیر ورقی از اسمش که معلوم هم هست از تیر ورق فولاد ساخته شده که اسکلت این سازه از فلز می باشد و از زمان پیشین تا به حال بوده. حائز اهمیت می باشد که تقاضای این نوع سوله در سایر کشورها شدیدا کاهش پیدا کرده ولی در ایران بدلیل نداشتن کارفرمایان با دانش بروز استفاده از همان روش قدیمی ساخت سوله بصورت تیر ورقی استفاده می نمایند.
اگر بخواهیم درباره تاریخچه سوله تیرورقی بگوییم باید گفت بعد از قرن 19 میلادی سازه های قوسی که از آهن بودند در مایع خم می شدند و بصورت پروفیل در می آمدند و شکل داده می شدند. روش ساخت اون هم بدین صورت بوده که بعد از اینکه سوله برش داده می شد، به دو طریق به هم متصل می شوند یا اینکه بوسیله دستگاه co2 جوش داده و به هم متصل می شدن و یا بوسیله پیچ و مهره به هم اتصال پیدا می کردند.
در قدیم تنها روش برای ساخت سوله ها، همون روش تیر ورقی شناخته می شده اما امروزه روشهای دیگر بروز هم اومده و جای خودشون رو بجای اون دادند. یکی از مزیتهای تیر ورقی در زمان قدیم این بود که قیمت آهن بسیار پایین بود و چون روش دیگری برای ساخت سوله موجود نبوده بخاطر همین از این نوع سوله استفاده می کردند.
یکی از مزایای مهم دیگر سوله تیر ورقی قابلیت جابجا شدن اون بوده است چون پیچ و مهره می شدند و راحت می شد باز و بسته کرد و انتقال داد. همچنین اشغال فضای کمتر نسبت به سازه های بتنی نام برد.
همچنین از مزایای سوله تیر ورقی چون از فلز ساخته شدند بخاطر همین دارای انعطاف پذیری بالایی می باشد و در مقابل نیروی کششی و ضربه قوی می باشد و صدمه چندانی نمی بیند.
اما سوله های تیر ورقی معایبی هم دارند مثل محدود بودن اندازه و ابعاد دهانه سوله، قیمت بالای اون در حال حاضر، مقاومت و پایداری کمتر نسبت به دیگر سوله ها.
مثلا از تیر ورقی از عرض 5 تا دهانه 60 متر قابل اجرا می باشد که هر چه دهانه بزرگتر باشد باید از ورق های ضخیم و فولاد بیشتری استفاده نمود ولی در سوله UBM از عرض 10 تا 34 متر قابل اجرا می باشد. در سوله های قوسی ارتفاع ستون سازه از 1 تا 36 متر ولی در سوله UBM نهایتا از 5 الی 12 متر می توان نام برد.
برای عایق کاری سوله تیر ورقی می توان اجرای ساندویچ پنل سرد خانه ای یا پشم سنگ و پشم شیشه و پلی کربنات را نام برد ولی در سوله ubm این نوع پوشش ها غیر ممکن است.
در سوله های تیر ورقی قابلیت وجود تعداد طبقات و تعداد دهانه و ... وجود دارد ولی این امکان برای سوله های ubm میسر نیست.
از دیگر ویژگیهای سوله تیر ورقی امکان بازیافت و دمونتاژ 90 درصد آن است ولی در سوله ubm بدلیل هزینه های بالای نصب و دمونتاژ می توان از 10 درصد کل پروژه آن گفت و همچنین فروش سوله ubm به عنوان ضایعات اصلا به صرفه نمی باشد.
در سوله های تیر ورقی می توان از اشکال مختلف هندسی استفاده نمود ولی در سوله ubm فقط همان نمای قوسی می توان استفاده کرد.

اگر به تفاوت کلی این دو مورد سوله بپردازیم:
اولین تفاوت درباره مقایسه سوله تیر ورقی با سوله ubm می توان مقایسه کرد وزن آنها می باشد که در سوله تیر ورقی وزن سنگینتری نسبت به سوله ubm دارد زیرا از فولاد بیشتری برای استقاومت آن استفاده می شود. از آن طرف سوله ubm از سبک ترین سوله ها می باشد البته بدین معنا نیست که مقاومت کمتری دارا باشد بلکه از استقامت بالایی در برابر عوامل مختلف می باشد.

دومین تفاوت آنها می توان نسبت هزینه آنها اشاره کرد که در تیر ورقی بخاطر ساخت فوندانسیون و دیوارکشی و اجرای سقف و همچنین برای جوش کاری و استفاده زیاد از تیر ورق که گرانتر نسبت به سوله ubm می باشد گفت و بدین منظور از تقاضای کمتری نسبت به سوله ubm برخوردار هستند و سوله ubm را می توان ارزانتر ساخت. همچنین هزینه نگهداری پایینی نیز سوله های ubm دارا می باشند.

سومین تفاوت آنها این است که سوله های ubm نسبت به شرایط آب و هوایی مختلف گزینه بهتر و مناسبتری نسبت به تیر ورقی می باشند و در این رابطه پیشنهاد استفاده از سوله ubm است.

تفاوت دیگر آنها این است که در سوله ubm امکان نصب جرثقیل نیست زیرا بدلیل شکل و نمای کلی ظاهر آن و نداشتن اسکلتی قوی برای نگهداری وزن جرثقیل و همچنین بخاطر قوس زیاد سوله ubm از جرثقیل دروازه ای هم قابل استفاده نمی باشد ولی در سوله تیر ورقی از هر دو نوع آن قابل استفاده می باشد.

از دیگر تفاوتها می توان از عایق آنها سخن گفت. یکی از عیبهای سوله ubm عایق آن می باشد. با توجه به اینکه در این نوع سوله بدلیل استفاده از عایق پلی اورتان به دیواره و سقف سوله که باعث پوشش قوی سوله در برابر گرما و سرما می باشد ولی چون در این نوع عایق از منافذ زیادی در آن وجود دارد و باعث جذب انواع میکروبها و باکتری ها به خود می شود و به هیچ عنوان هم امکان ضد عفونی آن نمی باشد باعث شده که اجازه استفاده از سوله ubm برای بسیاری کاربری ها اعم از مرغداری، دامداری، دارویی و غذایی ممنوع باشد و وزارت بهداشت مجوزی برای این مصارف برای سوله صادر نکند ولی در سوله تیر ورقی امکان استفاده آن از برای تمامی کاربری ها می باشد.

دیگر تفاوت سوله تیر ورقی با سوله ubm این است که در ساخت سوله ubm از سرعت بالاتری نسبت به سوله تیر ورقی برخوردار می باشد و زمان کمتری را شامل می شود.

در تفاوت دیگری می توان به جابجایی سوله ها اشاره کرد که در سوله ubm بدلیل دوخته شدن سازه های آن و همچنین داشتن ورق های خمیده بزرگ و طویل، امکان جابجایی آن نمی باشد.