آخرین مطالب

سوله ورزشی / سالن ورزشی

 

ایجاد و ساخت و توسعه اماکن ورزشی سرپوشیده یکی از نیازهای کشور می باشد. برای ساخت سوله ورزشی اولین اقدام امکان سنجی و بررسی نوع کاربری سالن ورزشی است. بدین معنی که برای چه نوع ورزشی قصد ساخت سالن ورزشی را دارید. ابعاد سالن های ورزشی بسته به نوع ورزش متفاوت می باشد.

در ساخت سالن  ورزشی در دهه های گذشته از سازه های کاملا بتنی استفاده می شد.  به مرور زمان با گسترده تر  شدن استفاده از سازه های آهنی و فولادی، ساخت سالن های ورزشی با استفاده از سوله فلزی و اسکلت آهنی رایج شد. اما یکی از معایب استفاده از سوله سنتی فلزی در ساخت سالن ورزشی، قیمت تمام شده بالای سوله فلزی و آهنی می باشد.چند سالی است که استفاده از نسل جدید ساخت سالن ورزشی با تکنولوژی ساخت سوله قوسی UBM در بسیاری از کشورها رایج شده است.

 

ساخت سوله ورزشی با استفاده از تکنولوژی UBM (یو بی ام )

 

یکی از مزیت های بالای ساخت سوله ورزشی با استفاده از روش UBM عدم وجود ستون های عمودی است. این مزیت امکان ساخت و اجرا سوله ورزشی ، دهانه های بزرگ تا 30 متر مربع را امکان پذیر می کند.

به دلیل حذف تیر ورق های فولادی و آهنی در سقف سوله قوسی UBM ( یو بی ام )  و عدم استفاده از پیچ و مهره ، سازه سوله سبک می باشد. 

در این روش سوله سازی قیمت تمام شده بسیار پایین تر نسبت به سوله سنتی می باشد و مقرون به صرفه و اقتصادی است.

سرعت بالای ساخت و اجرای سوله قوسی UBM ( یو بی ام ) بسیار بالاست به طور مثال ساخت و اجرای یک سالن ورزشی / سوله ورزشی با مساحت 1000 متر مربع ، کمتر از یکماه زمان می برد.

براساس طراحی مهندسی و منحصر به فرد  سوله قوسی UBM  ، این نوع سوله ، مقاومت بالایی در برابر بار برف ، باد و طوفان و زلزله دارد.

 

ابعاد سوله ورزشی

 

ابعاد استاندارد زمین فوتسال به شرح ذیل است:

در مسابقات بین المللی طول حداقل 38 متر و حداکثر 42 متر و عرض حداقل 18 متر و حداکثر 25 متر.

ابعاد استاندارد زمین والیبال : طول 18 متر و عرض 9 متر.

ابعاد زمین بسکتبال : 28 متر طول و 15 متر عرض.

ابعاد زمین هندبال : طول 40 متر و عرض 30 متر

 

پروژه های سوله ورزشی سالن ورزشی

 

در طی سالیان گذشته ، پیمانکاری ساختمانی ایران یو بی ام توانسته است با موفقیت ، سوله ورزشی / سالن ورزشی گوناگونی را طراحی ، ساخت و اجرا نماید، که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد: